Skuteczne leczenie zaćmy

Leczenie zaćmy
Operacja zaćmy
Leczenie zaćmy przez operację będzie trzeba rozważyć w momencie, gdy stanie się ona zaburzeniem, które znacząco ograniczy możliwość dobrego widzenia i wykonywania codziennych czynności. Operację taką warto wykonywać jak najwcześniej, jednak decyzję o jej realizowaniu trzeba podjąć biorąc pod uwagę to jakie zaburzenia nas dotykają. Operacja polega na tym, by zmętniałą soczewkę usunąć a na jej miejsce wstawić sztuczną soczewkę. W większości przypadków zaćmę usuwa się przez metodę fakoemulsyfikacji. Stosuje się specjalne miękkie soczewki zwijalne. Operacja pozwala wykonać małe nacięcie, które da możliwość wprowadzenia niewielkich urządzeń rozbijających dźwiękiem jądro soczewki a to pozwoli ją usunąć. Potem na to miejsce wprowadza się już nową soczewkę, która będzie umożliwiała normalne widzenia. 

Właśnie przed rozpoczęciem leczenia trzeba sprawdzać moc sztucznej soczewki. Będzie można bowiem w ten sposób doprowadzić do sytuacji, w której osoba, w oku której pojawi się soczewka nie będzie musiała już nosić okularów. Obliczenie mocy soczewki to więc bardzo ważna sprawa, ponieważ wtedy będzie można wyrównać wadę wzroku. Ostatnio mamy także takie soczewki, które mają właśnie gwarantować odpowiednie widzenie. Rozwija się gama soczewek i przez to właśnie operacje stają się popularne, ponieważ usuwają zaćmę i są rozwiązaniem również na problemy z widzeniem. Zabieg, który będzie wykonywany przez dobrego specjalistę nie powinien nieść za sobą skutków ubocznych i powinien zostać wykonany w ciągu kilkunastu minut. Realizuje się go w znieczuleniu miejscowymi i przy formie ambulatoryjnej, dlatego pacjent szybko może się udać do domu. Rehabilitacja po takim zabiegu nie powinna zająć więcej niż kilka dni.

Jeszcze nie tak dawno leczenie zaćmy było dość mocno ograniczone. Oczywiście można było wszczepić pacjentowi specjalną soczewkę, która poprawiała widzenie, ale jednocześnie nie dawała pełnych korzyści w zakresie widzenia, dlatego ten zabieg nie był pełną wygraną. Oznaczało to w praktyce, że pomimo pewnej poprawy nadal trzeba nosić okulary do większości czynności, które będzie się wykonywało.

Ostatnie kilka lat to jednak w tym zakresie dość istotna zmiana, ponieważ mamy nowe możliwości, które dają nam wiele szans. Nowe technologie sprawiają bowiem, że możliwe staje się leczenie zaćmy razem z innymi wadami wzroku takimi jak astygmatyzm czy starczowzroczność. Służyć ma ku temu specjalna soczewka akomodacyjna, która jest przygotowana w taki sposób, że ma naśladować pracę ludzkiego oka. Rozwiązanie tego typu polecane jest przede wszystkim osobom aktywnym, którym zależy na tym, by po zabiegu cieszyć się normalnym wzorkiem i widzeniem na każdą odległość. 

Lekarze proponują obecnie nieco inny rodzaj soczewek specjalnie dla tych pacjentów, którzy mają jeszcze do tego astygmatyzm. Są to soczewki toryczne, których wszczepienie ma zagwarantować, że uda się skutecznie eliminować astygmatyzm i będzie można widzieć lepiej na odległość. To przełom, ponieważ otrzymamy jedną soczewkę do leczenia różnych wad. 

Taka technologia nie jest jeszcze stosowana powszechnie, ale cały czas się rozwija i mamy już także w Polsce kilka miejsc, gdzie takie zabiegi są realizowane. Okazuje się, że dzięki temu osoby cierpiące na zaćmę mogą oczekiwać rzeczywiście świetnej skuteczności leczenia i doskonałego wzroku.