Najważniejsze zasady wynajmu samochodu

Wynajem samochodu
Wybierając się do wypożyczalni samochodów wiele osób zastanawia się ile cała procedura będzie zajmować czasu. Warto wiedzieć więc jak taki wynajem wygląda i o czym trzeba pamiętać, wtedy łatwiej będzie Wam przez to przejść.

Opłaty za wynajem
W momencie, gdy rezerwujemy samochód telefonicznie czy mailowo będziemy mieli informację o cenie wynajmu. Warto jednak sprawdzić czy taka cena, która będzie nam podana to będzie cena netto czy brutto. W większości przypadków firmy podają nam cenę już z podatkiem VAT, ale na pewno nie zaszkodzi o to jeszcze spytać. Druga opłata, którą zawsze będzie trzeba ponieść to zawsze depozyt. Tutaj wielkość najczęściej uzależniona będzie od tego po jakie auto sięgniemy. Im wyższa klasa samochodu tym oczywiście będzie trzeba wpłacić wyższy depozyt. Przy najmniejszych autach będzie to kwota w okolicach 500 złotych w klasie C już około 1000 a wyższych klasach już 1500 złotych a niekiedy jeszcze więcej. Kwota takiego depozytu jest oczywiście zwrotna w momencie, gdy oddajemy samochód pracownik firmy wypożyczającej dokona przeglądu i odda nam pieniądze. Czasami jednak mamy takie firmy, które wymagają, by jedna z opłat była wnoszona przez kartę kredytową. W takim przypadku, jeśli chodzi o opłatę za samochód nie ma większych problemów, ponieważ pieniądze, po prostu zostaną pobrane z konta. Jeśli natomiast chodzi o depozyt będzie stosowane rozwiązanie w postaci tak zwanej preautoryzacji. W takiej sytuacji pieniądze tak jakby zostaną na naszym koncie zablokowane do momentu rozliczenia się z samochodu. Gdy go oddamy i wszystko będzie w porządku to pieniądze zostaną odblokowane na naszym koncie. 

 

www.carent-24.pl

Potrzebne dokumenty

Jeśli chcemy wypożyczyć samochód to oczywiście musimy wykazać się własnym dowodem osobistym oraz oczywiście prawem jazdy. Najczęściej firmy pobierają ksero tych dokumentów dla siebie. Jeśli chodzi o obywateli USA to tutaj sytuacja jest nieco inna, ponieważ muszą jeszcze posiadać specjalne międzynarodowe prawo jazdy, które uprawnia ich do prowadzenia poza granicami USA bez ponoszenia kosztów.

Dodatkowe wyposażenie

Jeśli wyjeżdża się na wakacje z rodziną i decydujemy się na wypożyczenie samochodu to najczęściej chcemy także korzystać z dodatkowego wyposażenia. Większość firm obecnie za dodatkową opłatą daje możliwość wypożyczenia różnorakich elementów. Oczywiście podstawowe propozycje do foteliki dla dzieci, nawigacja GPS, telefony czy wi-fi na pokładzie. Najczęściej będzie się tutaj płacić po kilkanaście złotych za każdą dobę. Jednak firmy widzą coraz większe potrzeby klientów i okazuje się, że liczba różnych dodatków, które są proponowane jest coraz większa. Znajdziemy w ofercie wynajmujących takie propozycje jak mini telewizory czy konsole do gier na pokładzie samochodu.

zasady wynajmu samochodu

Uważaj na ukryte koszty

Pojęcie ukrytych kosztów będzie także dotyczyć branży związanej z wypożyczaniem samochodów. Dlatego tutaj trzeba zwracać uwagę na następujące kwestie:

1) Kwota końcowa wynajmu – sprawdzając kwotę wynajmu należy się zainteresować czy ta kwota, która będzie nam podawana zawiera w sobie również podatek VAT. Kwota na umowie może się różnić od tej jaką poda nam pracownik w wypożyczalni.

2) Opłaty przygotowawsze – są to opłaty, które związane są z przygotowaniem samochodu do wynajęcia może tutaj chodzić o mycie czy dotankowanie. W niektórych firmach takie ograniczenie rzeczywiście się pojawia i trzeba tą dodatkową opłatę ponieść, dlatego już przed wynajmem warto sprawdzić jak to dokładnie wygląda.

3) Limit kilometrów – obecnie już większość firm wypożycza auta bez limitu kilometrów, ale wyjątki także się zdarzają, dlatego warto sprawdzić czy przypadkiem przy większej ilości kilometrów nie będzie trzeba ponieść większych kosztów.

4) Mycie samochodu – każda firma ma obowiązek podstawić nam czyste auto, na pewno jest to znak jakości firmy. Ale warto sprawdzić czy przypadkiem nie będziemy musieli ponieść dodatkowej opłaty, gdy odstawimy auto brudne.

5) Udział własny w szkodzie komunikacyjnej – jeśli w czasie wynajmu pojawi się wypadek z naszego powodu warto sprawdzić czy nie będzie się to wiązało z koniecznością poniesienia pewnych kosztów. Bardzo często trzeba mieć swój udział własny, który może sięgać nawet 1000 złotych. W związku z tym warto sprawdzić jak ta sytuacja dokładnie wygląda.

Ubezpieczenie samochodu

W momencie, gdy wypożyczamy auto dostajemy najczęściej pojazd, który ma kompletny pakiet ubezpieczeniowy. jednak nie można się czuć bezkarnie, ponieważ istnieje wspominany udział własny w szkodzie, gdy coś się wydarzy z naszej winy. Jeśli chcemy tego uniknąć najczęściej można ponieść pewną opłatę w postaci kilkudziesięciu złotych za dobę i wtedy nie będzie już trzeba się obawiać, że coś się wydarzy. Najważniejsze kwestie przy wynajmie auta to zawsze cena oraz wszystkie dodatkowe koszty. Trzeba zwracać uwagę bardzo dokładnie na to co będzie się podpisywało. Regulamin trzeba czytać dokładnie, a wszystkie niejasne dla nas kwestię w miarę możliwości wyjaśniać. Szukając wypożyczalni sprawdzajmy na ich stronie internetowej jakie są warunki, na spokojnie łatwiej będzie taką umowę przenalizować.