Udane czy nie - jak rozpoznać dobre zdjęcia?

cechy dobrego zdjęciaMogłoby się wydawać, że dobre zdjęcie to takie, które jest ostre i wszystko na nim widać. Niezależnie od tego czym fotografujemy możemy przygotować dobre fotografie. Kluczem nie jest bowiem ostrość zdjęcia czy obiekty na nim się pojawiające. Najważniejszym elementem jest to czy zdjęcie będzie budzić nasze zainteresowanie. To właśnie kwestia, która ma znacznie dla oglądających. Chodzi o to, by wykonane zdjęcie uchwyciło ważny dla nas moment, jakieś szczególne wydarzenia. Jeśli takie będzie zdjęcie, wniesie coś więcej do naszego życia będzie można powiedzieć, że fotografia jest rzeczywiście udana. Obiekt zdjęcia i jego obraz. Trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że nie jest najważniejszym to co będziemy fotografować.

Najwięksi specjaliści od robienia zdjęć bardzo często tworzyli wyjątkowe obrazy, gdy decydowali się na fotografowanie tak naprawdę błahych elementów, które nie mają większego znaczenia. Najważniejsze będzie spojrzenie fotografa na obiekt zdjęcia. To właśnie decydować będzie o tym czy uda się przygotować wyjątkową fotografią. Jeśli spojrzenie będzie wyjątkowe można przypuszczać, że powstanie świetne zdjęcie. Najważniejsza kwestia dla każdego fotografa to umiejętność patrzenia. Początkujący specjaliści bardzo często nie potrafią patrzeć i na zdjęciu chcą zawrzeć jak najwięcej różnorakich elementów. Jeśli będziemy tak łączyć elementy na obrazie możemy właściwie być pewnymi, że stworzy się takie zdjęcie, które nie wzbudzi żadnego większego zainteresowania czy refleksji. Gdy na zdjęciu pojawia się zbyt dużo szczegółowych elementów niestety pojawia się kwestia gubienia się oglądającego, który nie jest w stanie określić co na zdjęciu się znajduje.

fotografowanie ludziZanim będziemy robić zdjęcie trzeba wybrać czy skupiamy się na krajobrazach czy na ludziach. To fotograf musi zdecydować w jakiej formie przygotowuje konkretne zdjęcie. Chodzi o to, by w ostatecznym rozrachunku skupić się na jednym elemencie, gdyż od tego będzie zależeć umiejętność stworzenia ładnego zdjęcia. Kolejna cecha, którą powinien posiadać każdy fotograf to umiejętność podejmowania decyzji. Często szybko i w odpowiedniej chwili, by uchwycić coś istotnego na zdjęciu. Wielu specjalistów od fotografii stara się podkreślać, że na jednym zdjęciu nie można umieszczać wielu elementów i tematów. Mieszanie elementów niestety jest złym rozwiązaniem i nie będzie przynosić efektów. Trzeba robić zdjęcia w sposób umiejętny, tak by przygotować kompozycję, w których elementy znajdujące się na drugim planie stały się jakby wzmocnieniem tego co znajduje się na planie pierwszym.