Jak fotografować, by być z tego zadowolonym?

jak robic dobre zdjęciaDzięki aparatom cyfrowym możemy wygodnie robić zdjęcia i nie zastanawiać się nad tym czy warto robić zdjęcie, czy lepiej oszczędzać poszczególne klatki na kliszy. Cyfrowe aparaty pozwalają na tańsze robienie zdjęć i lepsze ich efekty. Zapoznajcie się z naszymi zasadami dobrego fotografowania. Gdy bardzo zależy nam na ujęciu powinniśmy zrobić z niego kilka zdjęć. Dzięki temu otrzymamy kilka fotografii, z których będzie można wybrać tą, która prezentować się będzie najlepiej. W ten sposób czyniąc można być pewnym, że uda się uzyskać dobre zdjęcie. Przygotowanie retuszu na zdjęciach jest trudne i wymaga dużo pracy oraz czasu. Natomiast wykonując kilka ujęć do minimum ograniczamy konieczność retuszowania zdjęć.

Ważną zasadą będzie również fotografowanie na możliwie największej rozdzielczości. Zdjęcie, które ma duże rozmiary można spokojnie zmniejszyć, jeśli pojawi się taka potrzeba. Niestety, gdy zdjęcie będzie zbyt małe takich czynności nie będzie się dało wykonać, bo zdjęcie stanie się niewyraźne. Musimy oczywiście brać również pod uwagę okoliczności, w których będzie się robić zdjęcie. Trzeba czynić to starannie i zwracać uwagę na spust migawki i jego zwolnienie. Jeśli uda się nam wyćwiczyć umiejętność jego delikatnego przyciskania i zwalaniania można liczyć na to, że uda się złapać ostrość i naświetlić zdjęcie w takim stopniu, że powstanie bardzo ładna fotografia. Jeśli będziemy zwalniać migawkę zbyt wolną w przypadku osób szybko poruszających się będzie trudność ich uchwycenia. W momencie, gdy osoba zniknie z naszego pola widzenia dopiero zrobimy zdjęcie. Dlatego w takim przypadku warto się do wykonania zdjęcia dobrze przygotować, by mieć do połowy wciśnięty przycisk. W momencie, gdy obiekt pojawi się w polu widzenia można wcisnąć przycisk i zrobić ładne zdjęcie.

tryby fotografowaniaW zależności od okoliczności, w jakich robione jest dane zdjęcie trzeba również brać pod uwagę tryb fotografowania. Jeśli fotografujemy osobę i będzie ona zajmować zdecydowaną część zdjęcia można ustawić program portret. Wtedy postać będzie bardzo dobrze widoczna a z tyłu zostanie nieco rozmazane tło. W przypadku zaawansowanych, nowoczesnych aparatów często istnieje możliwość ręcznego ustawienia rozmycia tła. Większość aparatów posiada również program krajobraz, dzięki któremu będzie można robić ładne zdjęcia przy użyciu statywu. Wykorzystać można również stabilizatory obrazu. W przypadku programu sport można liczyć na to, że uda się zrobić zdjęcia obiektom, które szybko się poruszają. Ilość różnych programów, które znajdują się w naszym aparacie będzie uzależniona przede wszystkim od konkretnego modelu i producenta.