Wywoływanie zdjęć cyfrowych - jaki papier

papier perłowyKażdy zdaje sobie sprawę z tego, że na świecie od kilku lat rządzi fotografia cyfrowa i zdjęcia można wygodnie oglądać na komputerze. Są jednak ludzie, którzy nadal chcą drukować sobie zdjęcia i dzielić się nimi z rodziną i znajomymi. Obecnie zdjęcia można nawet drukować na swoim sprzęcie, jednak lepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z laboratoriów fotograficznych, gdzie uda się zdjęcia drukować taniej i w lepszej jakości. Nim zdecydujemy się na to jak przygotować dla siebie zdjęcia, czy drukować samemu czy wybrać specjalistów z internetowego laboratorium powinniśmy zastanowić się nad tym jaki papier będzie nam najbardziej odpowiadał. U specjalistów najczęściej otrzymamy przynajmniej kilka propozycji jeśli chodzi o możliwe rozmiary zdjęć. Możemy m.in wybrać następujące rozmiary: 10×15, 11×15, 10×18, 13×18, 15×21, 15×23, 18×27, 21×30 lub 30×45 centymetrów. Jeśli takie potrzeby ma klient na życzenie wykonywane są również wydruki wielkoformatowe.

Sięgając po konkretny rozmiar zdjęcia musimy sprawdzić jak będzie sobie radził nasz aparat jeśli chodzi o rozdzielczość i czy powstanie ładne zdjęcie. W przypadku internetowych laboratoriów najczęściej możemy sami wgrać zdjęcia na serwer i sprawdzić czy nie zostaną one przycięte. Jeśli serwis będzie przycinał zdjęcia trzeba samodzielnie zadbać o to, by je wykadrować w sposób, który nam będzie odpowiadał. Mając już rozmiar zdjęcia musimy następnie wybrać odpowiedni papier. Przed laty jedne propozycje to papiery błyszczący oraz matowy. W tym momencie mamy już dużo więcej możliwości. Decydować się można poza tymi dwoma podstawowymi na papier jedwabisty, perłowy oraz półmatowy. Błyszczący papier bez wątpienia najlepiej się prezentuje. Jednocześnie jednak jest mniej odporny na palcowanie, dlatego jeśli będziemy przekładać zdjęcia z rąk do rąk będą one wyglądać nieestetycznie. W takiej formie lepiej zdecydować się na zdjęcia na papierze matowym.

papier matowyNatomiast gdy będą znajdować się w albumie rozwiązaniem będzie papier błyszczący. W momencie, gdy nie możemy się zdecydować można również wybierać papier półmatowy, który łączy w sobie zalety obu papierów. Jedwabisty papier to wyjątkowa forma o ekskluzywnym charakterze, która jest podobna do płótna. W ten sposób zdjęcia będą przypominały zdjęcia sprzed lat. Takie fotografie na papierze jedwabistym są najczęściej dużo bardziej odporne na uszkodzenia. Wyjątkowym rozwiązaniem jest także papier perłowy, który ma bardzo ekskluzywną formę. Przygotowany na grubszej warstwie bazowej charakteryzuje się sztywnością i będzie odporny na uszkodzenia. Jednocześnie ma ciekawy połysk, który sprawia, że będzie prezentował się elegancko. Świetnie nadaje się między innymi na zdjęcia ślubne.