Jakość zdjęć

w jakiej rozdzielczości robić zdjęciaTo jaka będzie jakość zdjęć cyfrowych po wywołaniu będzie zależeć przede wszystkim od rozdzielczości zdjęcia. Ważna może być również zastosowana kompresja obrazu. Te parametry w głównej mierze zdecydują o jakości estetycznej wywołanych zdjęć. Poza tym trzeba również zwracać uwagę na obróbkę.

Kompresja zdjęć, a jakość odbitek

Kompresję zdjęć reguluje się bądź to przy pomocy komputera bądź już przy robieniu zdjęć z poziomu aparatu. Im większa będzie ta kompresja tym mniejsza będzie jakość zdjęć. Spadek jakości będzie widoczny przy wysokim stopniu kompresji. Przy niskim i średnim jakość będzie niezła.

Rozdzielczość zdjęć cyfrowych

Na jakość wpływa rozdzielczość - im większa tym lepsze odbitki. Poza tym większa rozdzielczość to również szansa na większe rozmiary zdjęć. Mamy dla Państwa opis rozdzielczości i maksymalnej wielkości zdjęć jakie można z nich uzyskać.

1 mln pikseli - 9x13 cm

2 mln pikseli - 10x15 cm

3 mln pikseli - 13x18 cm

4 mln pikseli - 15x21 cm

5 mln pikseli - 20x30 cm

7 mln pikseli - 25x38 cm

Znając rozdzielczość pliku można bardzo szybko określić jakie będą maksymalne wielkości zdjęcia dla tego pliku przy zachowaniu odpowiedniej jakości. Dzieląc rozdzielczość boku przez 300dpi i następnie mnożąc przez 2,54 otrzymujemy wynik w centymetrach i poznajemy wielkość zdjęcia na jednym boku. W podobny sposób sprawdzamy drugi bok i otrzymujemy pełny wymiar zdjęcia z danego pliku. Określenie 300 dpi odnosi się do gęstości zapisu jaka jest polecana dla zdjęć, która mają podlegać obróbce. Do obróbki można przesyłać zdjęcia również z mniejsza gęstością zapisu. Chodzi o to, by dobrać odpowiednio rozdzielczość do wielkości zdjęcia, tak kwestia będzie najistotniejsza.

Dobór rozdzielczości zdjęcia

zdjęcia dobrej jakościW aparacie trzeba samodzielnie ustawić rozdzielczość tak by uzyskać zdjęcia odpowiednie jakości przy interesującym nas formacie. Jeśli chcemy zdjęcia kadrować warto zwiększać rozdzielczość. Gdy następnie sztucznie podniesiemy rozdzielczość w programie do obróbki nie poprawimy jakości zdjęcia. Aby poprawić jakość możemy także zmniejszą kompresje. Jeśli nadmiernie będziemy zwiększać rozdzielczość już jakości większej nie uzyskamy. Zwiększy się jedynie rozmiar takiego zdjęcia i będzie się dłużej przesyłało na serwer. Również wprowadzenie takiego formatu jak tiff będzie zwiększać zdjęcie. Dlatego do wywoływania najlepiej stosować format jpg. Jakość wydruków Przygotowując wydruki na wielkich formatach można nieco zmniejszać wymagania związane z rozdzielczością, gdyż takie zdjęcia ogląda się z dalszej odległości.