Do jakiego specjalisty udać się z wadami wzroku?

wady wzroku

Wzrok musi być kontrolowany regularnie, ale nie oznacza to, że zawsze trzeba ustawiać się w długich kolejkach do okulisty lub umawiać na prywatna wizytę. W praktyce mamy trzy zawody związane z naszymi oczami – okulistów, optometrystów i optyków – i najczęściej nie ma potrzeby angażowania okulisty. 

Optyk to po prostu osoba, która zna sine na okularach i może je nam spasować. Optyk dobierze dla nas odpowiednie soczewki kontaktowe i sprawdzi, czy nasze okulary nie są za słabe. Optometrysta to osoba, która musiała ukończyć studia magisterskie na wydziale fizyki lub posiadać specjalne studia podyplomowe w tym zakresie. Jest to prawie lekarz i w zasadzie optometrysta jest w stanie przeprowadzić diagnostykę w takim samym zakresie, jak lekarz okulista, ale oczywiście nie posiada bardzo licznych uprawnień związanych z zawodem lekarza. Specjalista w tym zakresie przeprowadzi dla nas badania wzroku i będzie mógł na przykład zapisać receptę okularową. Jeśli jednak zidentyfikuje początki poważniejszej choroby, odeśle nas do lekarza medycyny o specjalizacji okulistycznej. 

----- SZUKASZ DOBREGO OKULISTY? WYBIERZ KLINIKĘ "TWOJE OKO"-----

-----------------------------------------------------------------------------------

Lekarze okuliści to po prostu lekarze zajmujący się naszymi oczami. Posiadają oni tę samą wiedzę, co optometryści, ale dodatkowo wyposażeni są w całą wiedzę związaną ze studiami medycznymi. Mają uprawienia do prowadzenia wszelkich zabiegów i badań inwazyjnych. Okulista może diagnozować i leczyć wszystkie problemy rozpoznawane przez specjalistów wskazanych powyżej, a do tego może zajmować się chorobami siatkówki czy leczyć przypadłości wynikające z problemów systemowych, na przykład retinopatię cukrzycową.