Leczenie alkoholizmu: cele i metodologia

leczenie alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu uważa się za chorobę przewlekłą, często nieuleczalną, czyli za schorzenie, z którym trzeba nauczyć się żyć. Tak też formułuje się cel podejmowanych metod leczenia tegoż schorzenia. Alkoholik powinien docelowo powstrzymywać się od konsumpcji wszelkich napojów alkoholowych i powinien być w stanie radzić sobie w życiu bez nich. Największym problemem wszelkich terapii jest właśnie drugi z tych elementów, ponieważ alkohol jest częścią życia pacjentów i nie wyobrażają sobie oni, by ten stan rzeczy mógł się zmienić. Takie przekonanie jest bezpośrednim powodem większości niepowodzeń.

Psychoterapia
Jak do tej pory najskuteczniejszą metodą wychodzenia z aktywnych form alkoholizmu jest psychoterapia. Sukces tej metody osiągany jest u 30%-40% pacjentów. Terapia ma prowadzić do zbudowania u pacjenta wiedzy odnośnie tego, jak wygląda jego życie z alkoholem i jak powinno wyglądać bez niego. Podejmuje się tu wiele tematów zaczynając od pomocy w zrozumieniu alkoholikowi, że jest osobą uzależnioną. Musi on to sam dla siebie przeanalizować i musi stawić czoła temu faktowi. Alkoholizm jest stanem utraty kontroli i bez świadomości tego nie można podejmować skutecznego leczenia. Osoba uzależniona musi w przebiegu psychoterapii zdecydować i skończeniu z nałogiem i uczyć się, jak radzić sobie z jej nawrotami. Konieczny jest trening radzenia sobie bez substancji zmieniających stan psychiczny w normalnych sytuacjach życiowych. Absolutnie koniecznym czynnikiem pozwalającym na skuteczność terapii jest pełne przekonanie samego pacjenta do jej niezbędności i zasadności. Tylko to pozwoli osiągnąć cel długookresowy.

Farmakologia
W wychodzeniu z alkoholizmu może pomóc szereg leków, Najbardziej znany jest Disufiram, który w praktyce wykorzystywany jest jako obrosły w legendę Esperal oraz jego doustny odpowiednik, anticol. Mowa tutaj o szalenie kontrowersyjnym leku, który początkowo być wykorzystywany do wymuszania na pacjencie abstynencji. Przyjęcie alkoholu w sytuacji, kiedy w organizmie znajduje się Disufiram, prowadzi do ciężkiego zatrucia aldehydem octowym, metabolitem alkoholu. Pacjent wtedy bardzo cierpi i dodatkowo bezpośrednio zagrożone jest jego zdrowie, a w skrajnych przypadkach nawet życie. Pomimo siły działania leku, jego skuteczność w leczeniu alkoholizmu uznawana jest za marginalną i poza nielicznymi placówkami, nie można już dzisiaj z niego skorzystać. Znacznie lepszą skuteczność mają leki o charakterze antydepresantów, które nie są jednak przepisywane bezpośrednio w celu walki z alkoholizmem. Ich zadaniem jest ograniczanie negatywnych stanów psychicznych, jakie pojawiają się w związku z uzależnieniem od alkoholu, a czasami są czynnikami wywołującymi chorobę.

Inne metody
Pozostałe metody leczenia, na jakie można się natknąć, uchodzą za wysoce nieskuteczne. Mowa tutaj przede wszystkim o hipnozie, technikach szokowych, ziołolecznictwie, edukacji oraz o poradnictwie ogólnym. Nie zaleca się korzystania z nich nawet w charakterze technik uzupełniających.

Artykuł powstał we współpracy z właścicielem stron: www.terapie.net.pl oraz www.osrodkiterapeutyczne.pl